Etannex
01 / 01

KONSTRUKCE NA ODVĚTRÁVANÉ FASÁDY!

1. HLINÍKOVÁ KONSTRUKCE

Hliníková konstrukce je nejběžnější podkladní konstrukcí odvětraných fasád. Nabízí mnoho výhod.
Z těch nejdůležitějších zmiňme hlavně propracovaný systém a s tím související snadnou montáž, nízkou hmotnost a z toho pramenící menší počet kotevních prvků. V neposlední řadě požární bezpečnost, díky které může být konstrukce použita i na budovy vyšší než 9m.
Dvěma základními zástupci hliníkových konstrukcí jsou stěnový úhelník ISOLALU+ a profily FACALU. Certifikovaný systém roštu FACALU+ je hliníková konstrukce, kterou je možno kombinovat s nejrůznějšími druhy obkladů, ať už kotvenými nýty, lepením či skrytým kotvením. Skládá se z velkých (LR150/160) a malých (LR80) stěnových úhelníků ISOLALU+, termostopických podložek a profilů FACALU („T“, „L“, „C“ a dalších).

Výhodou tohoto systému je jednoznačně dovolená rozteč mezi jednotlivými základnami a to 2,7m. Tomuto systému upevnění se také říká patro-patro, protože dovoluje upevnit obě základny do věnce budovy a přeskočit tak neúnosné podklady. Dále také snižuje množství kotev a tím snižuje riziko tepelných mostů.

2. OCELOVÁ KONSTRUKCE

Ocelové konstrukce zaujmou své zákazníky především příznivou cenou. Ocelový rošt společnosti Etannex používá kvalitní ocel s vysokým stupněm zinkování (Z450). A rovněž vyšší únosností, což dopřeje klidného spaní nejen koncovým zákazníkům, ale také prováděcím firmám. Oproti hliníkové konstrukci je lehce znevýhodněna kvůli absenci „T“ profilů (ocelové profily jsou typů „L“, „C“, „Ω“ a „Z“) a rovněž větší váze, která nevyhnutelně směřuje k vyššímu počtu stěnových úhelníků.

A) ISOLCO

Stěnové úhelníky Isolco 3000 P patří k tomu nejlepšímu, co lze nabídnout jako alternativu k hliníkovým systémům. Tyto úhelníky mají využití jak v kompletně ocelovém roštu (v kombinaci s ocelovými „L“ profily, případně i se SPIDO držáky na tyto profily), tak i v kombinovaných systémech s vysušenými KVH hranoly apod.
Stěnové úhelníky Isolco 3000 P mají dokonalou ochranu dosaženou použitím té nejkvalitnější oceli (Z450) a jsou navrženy pro co nejjednodušší použití.

B) KONSOL+

Stěnové úhelníky KONSOL+ jsou obdobou úhelníků ISOLCO, ale liší se v celkovém provedení výsledného roštu. Zatímco úhelníky ISOLCO tvoří svislý nosný rošt, úhelníky KONSOL+ jsou koncipovány jako základ vodorovného nosného roštu. Toto řešení není až tak obvyklé, avšak někým preferované. Stejně jako ISOLCO jsou KONSOL+ nosníky tvořeny z kvalitní oceli Z450.

KE STAŽENÍ:

ETANCO-Fasady-ocelova_konstrukce.pdf

3. KOMBINOVANÁ KONSTRUKCE

Kombinovaná konstrukce je další populární variantou odvětrávaných fasád, využívanou často na rodinných domech. Jako základ slouží stěnové úhelníky Isolco 3000P a jako profily se použijí vysušené dřevěné hranoly (KVH). Tyto hranoly se dají sehnat v různých tloušťkách, takže mohou suplovat jak L, tak T profily. Výhodou této konstrukce je samozřejmě cena, ale také bezproblémová montáž. Někteří výrobci (např. Cetris) přímo doporučují kombinovaný rošt pro ideální soulad konstrukce s fasádním obkladem.